558. 1. Przykład:
a) Wypadek (zajście).
Na ładowni Kaczkowo wykoleił się wagon nr. 132415 P. K. P. przy wstawianiu go do pociągu 778 z powodu wcześniejszego przestawienia zwrotnicy. Wagonu nie było można już zabrać, zwrotnice uszkodzono, a pociąg otrzymał 15-to minutowe opóźnienie.
O wypadku tym należy zrobić pisemne zgłoszenie przez kierownika pociągu do stacji macierzystej, względnie wpisać to zajście do raportu jazdy.
b) Zgłoszenie o takim wypadku musi się składać:
1. Z opisu zajścia,
2. Należy podać rozmiary uszkodzeń zaszłego wypadku i jakie przeszkody wypadek wywołał,
3. Co zarządzono, względnie poczyniono,
4. Kto spowodował wypadek.
c) Wypracowanie.

Kaczkowo, dnia …… 1930

Do stacji Leszno.

Dotyczy Wykolejenia wagonu nr. 132415 P. K. P. na ładowni Kaczkowo.
Dnia 3 …….. b. r. miał pociąg nr. 778 zabrać na ładowni Kaczkowo stojący wagon nr. 132415 P. K. P. Parowóz pociągu zatrzymanego przed zwrotnicą nr. l pociągnął, jak zwykle się to praktykuje, brankard poza zwrotnicę nr. l i pchał go po przestawieniu zwrotnicy nr. l i 2 na ślepy tor, na którym go sprzątnięto z wagonem nr. 132415. Przy pociąganiu wykoleił się wymieniony wagon na zwrotnicy nr. 2 tylną osią. Wobec tego, że wypadek zaraz spostrzeżono i parowóz zatrzymano natychmiast, skrzywiła się tylko lewa iglica zwrotnicy. Wymieniony wagon odczepiono i pozostawiono na miejscu, a pociąg pojechał dalej z 15 minutowem opóźnieniem. Ruch pociągów nie ucierpiał.
Wypadek zgłosiłem ustnie dyżurnemu ruchu w Rydzynie. Wypadek spowodowało zawczesne przestąpienie zwrotnicy przez stawidłowego.

Józef Kobylański
kierow. pociągu

2. Przykład:
a) Wypadek (zajście).
Podróżny jadący pociągiem nr. 731 usiłował na przystanku Puszczykówko zeskoczyć z pociągu, nim pociąg się zatrzymał. Wykonując ten zamiar podróżny zeskoczył na peron tak nieszczęśliwie, że upadł i okaleczył się dotkliwie.
O zajściu tem należy zgłosić.
b) Zgłoszenie o takim wypadku musi się składać:
1. Z opisu zajścia,
2. Należy podać jakie okaleczenia zaznał podróżny,
3. Kto zawinił wypadek.
c) Wypracowanie.

Puszczykówko, dnia … 1930

Do stacji Poznań.

Dotyczy: Okaleczenia podróżnego przy poc. 731
Dnia …….. br., gdy pociąg 731 wjeżdżał planowo na przystanek Puszczykówko i nim stanął spuścił okno jeden z podróżnych, otworzył drzwi i miał zamiar wysiąść mimo przestrzegających nawoływań konduktora rewizyjnego Bochenka. To się mu jednak nie udało i tenże upadł na peron przyczem doznał znacznych okaleczeń na głowie. Podróżnego, który jechał do Mosiny i przez pomyłkę chciał wysiać w Puszczykówku, zabrano pociągiem dalej do Mosiny. Zawiadowca przystanku Puszczykówko zatelefonował na moje wezwanie do stacji Mosina i zamówił lekarza. Stwierdzono, że owym podróżnym był elew pocztowy Józef Wojtkowiak z urzędu pocztowego Poznań 2, jadący na urlop do swoich rodziców do Mosiny.
Wypadek zawinił Wojtkowiak sam, albowiem otworzył samowolnie drzwi wagonu nim pociąg stanął.

Jan Zawał
kierownik pociągu.

3. Przykład:
a) Wypadek (zajście):
Pociąg towarowy nr. 594 odstawił na stacji Krzesiny l wagon. Gdy pociąg przy odjeździe ruszał z miejsca rozerwał się. Parowóz z 40 osiami ruszył z miejsca; zaś 60 osi pozostało stać. Zajście to spostrzeżono natychmiast i uskuteczniono połączenie obydwóch części. Pociąg odjechał z 5 minutowem opóźnieniem.
O zajściu tem należy zgłosić.
b) Zgłoszenie o takim wypadku musi się składać:
1. Z opisu zajścia,
2. Powód rozerwania się pociągu.
c) Wypracowanie.

Krzesiny, dnia ….. .1930.

Do stacji Jarocin.

Dotyczy: rozerwania się pociągu 594. Pociąg 594, który planowo przybył do stacji Krzesiny odstawił tam l wagon. Po złączeniu parowozu i brankardu z pozostałą częścią pociągu gdy dano polecenie do odjazdu, nie mógł parowóz ruszyć z miejsca. Nareszcie udało się pociągiem ruszyć, lecz po krótkiej chwili spostrzegłem ręczne sygnały “stój” dawane przez dyżurnego ruchu, robotnika stacyjnego i konduktorów. Pociąg stanął. Pobiegłem do tyłu pociągu i stwierdziłem, że przy dwudziestym wagonie nr. 112960 P. K. P. urwało się sprzęgło. Po złączeniu obydwóch części, odjechał pociąg po 5 min., opóźnieniu.

SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)