429. Co wiadomo o znalezionych przedmiotach w pociągach pasażerskich?

Każdy pociąg pasażerski należy natychmiast po przybyciu do stacji końcowej przeszukać. Czynność tę uskutecznia konduktor wspólnie z funkcjonariuszem stacyjnym. Konduktora wyznacza kierownik pociągu; zaś funkcjonariusza stacyjnego zawiadowca stacji. W razie znalezienia w wagonach jakichkolwiek przedmiotów pozostawionych przez podróżnych należy je oddać zawiadowcy stacji (dyżurnemu ruchu, w biurze znalezionych przedmiotów) za pokwitowaniem. Przed zupełnem ukończeniem poszukiwania nie wolno innym osobom wchodzić do wagonów.

430. Jak należy postępować z przedmiotami znalezionemi?

Przedmioty znalezione na terenie kolejowym należy oddać niezwłocznie zawiadowcy najbliższej stacji. Przedmioty znalezione na peronach, w poczekalniach i innych ubikacjach stacyjnych oraz w wagonach i t. p. należy oddać natychmiast zawiadowcy stacji. Przedmioty znalezione podczas jazdy przez personel kolejowy, lub znalezione i oddane przez podróżnych temuż personelowi, kierownik pociągu winien doręczyć zawiadowcy najbliższej stacji, na której czas postoju pociągu pozwala na wykonanie połączonych z tem formalności. Przedmioty, znalezione w wagonach osobowych, podczas przygotowania tych wagonów do jazdy (oczyszczenie, oświetlenie itp.) winny być niezwłocznie doręczone zawiadowcy stacji.

431. Jak należy postępować na stacjach z przedmiotami znalezionemi?

Zawiadowca stacji, względnie wyznaczony przez niego pracownik, winien każdy przedmiot dostarczony mu jako znaleziony, zapisać do karty zgłoszenia. Karta zgłoszenia powinna być wypełniona w trzech egzemplarzach przez kalkę w obecności znalazcy, który obowiązany jest zamieszczone w niej dane stwierdzić swoim podpisem. Dalsze postępowanie z przedmiotami znalezinemi nie dotyczy służby pociągowej.

SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)