413. Co wiadomo o usuwaniu starych napisów?

Po ukończonym przewozie i opróżnieniu wagonów powinno się z nich usunąć wszystkie niepotrzebne nalepki.

414. Jakich nalepek nie należy usuwać z wagonów?

a) Nalepek przejściowych.
b) Nalepek z napisami Do odkażeniaDo oczyszczenia.
c) Nalepek dotyczących uszkodzeń wagonów.
d) Nalepek o odnalezieniu wagonów.
Napisy kredowe oznaczające datę i godzinę przybycia; wagonów na stację, należy usuwać przed wysłaniem wagonu ze stacji. O ile powyższe przepisy nie są przestrzegane przez personel stacyjny, usunięcie zbędnych nalepek i napisów dokonać winna służba pociągowa. Kierownik pociągu w takich wypadkach ma złożyć odpowiedni raport.

415. Co wiadomo o czyszczeniu wagonów towarowych?

Po opróżnieniu zawartości należy oczyszczać wagony towarowe ze wszelkich pozostałości z ładunku.

416. Co wiadomo o odkażaniu wagonów towarowych?

Wagony towarowe oraz wszelkie sprzęty, stanowiące własność administracji kolejowej, których użyto do przewozu koni, mułów, osłów, bydła rogatego, owiec, kóz, świń i drobiu, winny być oczyszczane i odkażane przed ponownem ich użyciem. Wagony przeznaczone do odkażania winno się po obu stronach okartkować nalepkami Do odkażenia lub Do obostrzonego odkażenia w zależności od tego, jaka dezynfekcja ma być dokonana, oraz zamknięte i zaplombowane przesłać do przynależnej stacji odkażające wagony. Po przeprowadzeniu odkażenia należy poprzednio wzmiankowane nalepki zastąpić nalepkami Odkażony dnia …. o godz. … .,w . … Nalepki te usuwać należy dopiero po ponownem ładowaniu wagonów.

417. Co wiadomo o czyszczeniu wagonów osobowych?

Rozróżniamy następujące oczyszczania wagonów osobowych na stacjach:
1. gruntowne,
2. dodatkowe i
3. pobieżne (na stacjach pośrednich).
Nadto do pociągów kursujących na większej przestrzeni lub w zależności od rodzaju pociągu i: miejscowych warunków mogą być wyznaczani dozorcy (kobiety) do utrzymania czystości i porządku w wagonach jakoteż dla obsługi pasażerów. Ci dozorcy podlegają podczas służby kierownikowi pociągu. Konduktorzy powinni, przyjmując pociąg, zawczasu zbadać przydzielone wagony pod względem czystości i o zauważonych niedokładnościach powiadomić kierownika pociągu, który w takich razach ma się zwrócić do dyżurnego ruchu. Za czystość w wagonach przyjętych bez reklamacji odpowiada odnośny konduktor. Oczyszczanie pobieżne na stacjach pośrednich polega na:
a) przetarciu poręczy i klamek,
b) usunięciu w zimie z stopni śniegu i lodu i posypaniu ich piaskiem.
c) zrobieniu porządku w ustępach i umywalniach,
d) uprzątnięciu z wagonów papierów, ogryzków i t. p. i zamieceniu podłogi, o ile jest to możebne bez niepokojenia i protestów pasażerów.
d) dokonanie oczyszczenia, jakie konduktor wskaże jako niezwłocznie niezbędne.

SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)