403. Co wiadomo o wykonywaniu służby kolejowo-policylnej?

Okręg urzędowy kolejowych urzędników policyjnych obejmuje cały teren kolejowy tego zarządu u którego śluzą, bez względu na miejsce zamieszkania lub okręg służbowy, a pod wzglądem rzeczowym wszystkie zarządzenia potrzebne do wykonywania obowiązujących dla ruchu kolejowego przepisów policyjnych. W tym celu zobowiązuje się ślubowaniem przez podanie ręki urzędników kolejowo -policyjnych nadając im prawo publicznego urzędnika policyjnego. Podczas wykonywania służby muszą kolejowi urzędnicy policyjni nosić mundur lub odznakę służbową, albo zaopatrzyć się w wykaz osobisty potwierdzający jego charakter służbowy.

404. Jak należy postępować urzędnikom kolejowo-policyinym?

Winni się zachowywać wobec publiczności poważnie i względnie a jednak stanowczo. Wymienieni są uprawnieni aresztować każdego osobnika za przekroczenia policyjno-kolejowe, lub też każdego schwytanego na gorącym uczynku karygodnym, albo bezpośrednio potem ściganego, jeżeli zachodzi obawa ucieczki, albo gdy się nie może wylegitymować. Aresztowania za przekroczenia można zaniechać, jeżeli winny złoży odpowiednią kaucję. Jeżeli aresztowanie jest koniecznem celem przeszkodzenia dalszym wykroczeniom, to należy przestępcę bezwzględnie aresztować nawet i wtedy, gdy nie zachodzi podejrzenie ucieczki, gdy się winny wylegitymuje lub gdy oświadczy gotowość złożenia kaucji. Urzędnicy policyjni są obowiązani popierać kolejowych urzędników policyjnych przy wykonywaniu ich służby na żądanie i odwrotnie.

405. Do czego powinni się podróżni i publiczność stosować na kolejach?

Do rozporządzeń zarządu kolejowego, zmierzającego do utrzymania porządku na kolei i w ruchu kolejowym i do służbowych zarządzeń kolejowych urzędników policyjnych umundurowanych, zaopatrzonych w odznaki służbowe lub też w odpowiednie legitymacje urzędowe.

406. Komu jest dozwolony wstąp na tory na szlaku, o ile nie służą równocześnie jako droga bez karty wstępu?

1. Przedstawicielom władz nadzorczych.
2. Urzędnikom prokuratury, sądów, lasowym, policji, pocztowym, telegrafu, cła i podatkowym, o ile to potrzebne do wykonywania służby na terenie kolejowym.
3. Wysłanym służbowo dla obserwacji oficerom i urzędnikom wojskowym.
Upoważnione do wstępu na tory kolejowe bez karty wstępu osoby, winne, o ile nie są umundurowane, legitymować się poświadczeniem swej przełożonej władzy. Karty wstępu na tory kolejowe wolno wydawać tylko za zezwoleniem nadzorczej władzy. Upoważnieni do wstępu na tory kolejowe winni unikać zatrzymania się pomiędzy torami. Jeżeli kolej służy równocześnie jako droga, to należy ją uprzątnąć gdy się zbliża pociąg.

407. Go wiadomo o przechodzeniu przez teren kolei?

Publiczności wolno przechodzić przez kolej tylko w miejscach do tego przeznaczonych i tylko tak długo, jak przejście nie jest zamknięte zaporami lub gdy się nie zbliża pociąg. Podczas przekraczania należy unikać niepotrzebnego zatrzymywania się na torach. Samowolne otwieranie zapór i ogrodzeń lub przekroczenie ich, jakoteż kładzenie i zawieszanie przedmiotów na nich jest zakazane. Jak długo zapory zamknięte, skoro odezwie się dzwon połączony z zaporami lub gdy się zbliża pociąg, należy zatrzymać wozy i zwierzęta przed tablicami ostrzegającymi, a gdy ich brak, to w odpowiedniej odległości od toru. Piesi mogą dostąpić aż do zapór przejść.

408. Jakich czynności nie wolno uskuteczniać na terenie kolejowym?

Uszkadzanie torów, urządzeń kolejowych lub pojazdów, kładzenie przedmiotów na szyny lub przymocowywanie jakichkolwiek przeszkód, przestawianie zwrotnic, wywoływanie niepotrzebnego (fałszywego) alarmu, naśladowanie sygnałów lub wogóle przedsiębranie czynności powodujących przeszkody w ruchu.

409. Co wiadomo o zachowaniu się podróżnych?

Podróżnym wolno wsiadać i wysiadać z pociągów tylko ze strony i w miejscach do tego przeznaczonych. Nie wolno, gdy pociąg jest w ruchu, otwierać drzwi, wsiadać i wysiadać lub nawet usiłować albo pomagać przy tem, również nie wolno przebywać na stopniach wagonów i na platformach, o ile nie ma na to wyraźnego pozwolenia. Nie wolno wyrzucać przedmiotów z wagonów, któremi można pokaleczyć ludzi lub uszkodzić cośkolwiek.

SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)