347. Co to jest przesyłka ekspresowa i jakie przedmioty przyjmuje się do przewozu?

Wszelkie przedmioty nadające się do przewozu w wagonach bagażowych przyjmuje się do przewozu pociągami ruchu osobowego, jako przesyłki ekspresowe na podstawie postanowień taryfy.

348. Jakie przedmioty wyklucza się od przewozu jako przesyłki ekspresowe?

1. Przedmioty stanowiące przywilej poczty;
a) listów i kartek pocztowych,
b) czasopism i wydawnictw, wychodzących przynajmniej 12 razy do roku. Czasopisma i wydawnictwa po roku ich wydania nie podlegają wyłączności pocztowej. Postanowienie to dotyczy także tego rodzaju przesyłek, pochodzących z zagranicy.
Na obszarze W. M. Gdańska:
a) wszelkich zapieczętowanych, zaszytych lub w inny sposób zamkniętych listów; następnie wszelkich niezamkniętych listów, których przewóz następuje w zapieczętowanych, zaszytych lub w inny sposób zamkniętych paczkach;
b) wszelkich czasopism treści politycznej, które częściej wychodzą niż raz tygodniowo, z wyjątkiem przewozów w dwumilowym obwodzie miejsca wydawania tych czasopism.
To samo stosuje się do listów i czasopism, które przychodzą z zagranicy do wewnętrznych miejscowości pocztowych, lub które przechodzą przez obszar W. M. Gdańska.
2. przedmioty, które z powodu swej objętości, wagi lub innych właściwości nie nadają się do przewozu wagonami, przeznaczonemi do przewozu bagażu;
3. zwłoki;
4. materjały wybuchowe, samozapalne, łatwo zapalne, trujące, żrące, budzące odrazę lub cuchnące.
5. Jeżeli kolej żelazna stwierdzi, że przyjęto do przewozu przedmioty wyłączone od przewozu, jako przesyłki ekspresowe, to w braku innych przepisów prawnych, ma ona obowiązek wezwać nadawcę do odebrania przesyłki.

349. Na podstawie jakich dokumentów przyjmuję się do przewozu przesyłki ekspresowe?

Do każdej przesyłki ekspresowej nadawca ma złożyć list ekspresowy, który należy nabyć na stacji kolejowej za opłatą, przewidzianą w taryfie. Części listu ekspresowego, obwiedzione liniami grubemi wypełnia kolej żelazna; pozostałe rubryki – wypełnia nadawca.
Nadawca obowiązany jest oznaczyć w liście ekspresowym:
a) stację przeznaczenia,
b) nazwisko i dokładny adres odbiorcy,
c) ilość sztuk, rodzaj opakowania i zawartość przesyłki,
d) dołączone dokumenty, wymagane przez władze celne, podatkowe, policyjne, skarbowe i inne władze administracyjne,
e) drogę przewozu; w razie braku wskazówki kolej żelazna obiera drogę, którą dla nadawcy za najodpowiedniejszą. Za skutki tego wyboru kolej odpowiada tylko w razie udowodnienia jej grubego niedbalstwa,
f) podpis i adres nadawcy. Podpis może być wydrukowany lub wyciśnięty pieczątką.
Listów ekspresowych poprawionych lub podskrobanych kolej żelazna nie przyjmuje. Na przekreślenia dozwala się o tyle, o ile nadawca poświadczy je swoim podpisem; poprawki co do ilości lub wagi sztuk należy wpisać słowami. Zamieszczanie na liście ekspresowym oświadczeń, nie przewidzianych w taryfie, jak również dołączanie innych dokumentów, niż wskazane powyżej jest niedozwolone. Osobę, oddającą kolei żelaznej przesyłkę do przewozu, uważa się za upoważnioną przez nadawcę, do poczynienia zmian i uzupełnień w liście ekspresowym oraz do wszelkich czynności, związanych z zawarciem umowy o przewóz. Każdą sztukę przesyłki nadawca powinien zaopatrzyć w dokładny i czytelny adres odbiorcy, tudzież nazwę stacji nadania i przeznaczenia, wypisane literami lacińskiemi. Przesyłki, nie oznaczonej w sposób powyższy kolej może nie przyjąć. Poprzednie znaki muszą być usunięte.

350. Jakiemi pociągami przewozi się przesyłki ekspresowe?

Przesyłki ekspresowe przewozi się pociągami ruchu osobowego. Pociągi, któremi przewóz przesyłek ekspresowych jest ograniczony lub niedozwolony, kolej żelazna, powinna podać do wiadomości publicznej przez wywieszenie ogłoszeń na stacjach. Jeżeli nadawca przy nadaniu nie oznaczy pociągu, którym przesyłka ma być wysłana, należy ją wysłać najbliższym pociągiem odpowiednim. Żądanie wysłania przesyłki oznaczonym pociągiem kolej żelazna uwzględnia w miarę możności, o ile przesyłka została dostarczona przynajmniej na godzinę przed odejściem danego pociągu.

351. W jaki sposób przyjmuje się przesyłki ekspresowe do pociągu?

Na podstawie listów ekspresowych i wykazu oddawczego analogicznie jak przy przyjmowaniu bagażu.

352. Na podstawie jakich dokumentów wydaje konduktor bagażowy przesyłki ekspresowe z pociągu?

Na podstawie wykazu oddawczego i listów ekspresowych analogicznie jak przy wydawaniu bagażu.

SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)