327. Co to jest bagaż?
1. Za bagaż uważa się tylko przedmioty przeznaczone do użytku podróżnego w podróży, zawarte w kufrach, koszach, walizach, trokach, pudłach i w innem podobnem opakowaniu.
2. Nadto dopuszcza się do przewozu jako bagaż pod warunkiem, że służą do użytku podróżnego:
a) krzesła przenośne na kołach dla chorych
b) wózki dziecięce;
c) kufry i walizy z próbami towarów;
d) instrumenty muzyczne przenośne, w skrzyniach, futerałach lub w innem opakowaniu;
e) przedmioty służące do przedstawień artystów, o ile ich opakowanie, objętość i ciężar dozwalają szybkie załadowanie i umieszczenie w wagonie bagażowym;
f) instrumenty miernicze o długości do 4 m. i ręczne narzędzia rzemieślnicze;
g) rowery, trycykle i motocykle, o ile przybory dodatkowe zostaną usunięte, zbiorniki zaś benzynowe posiadają kurki spustowe, oraz są zupełnie próżne;
h) narty łyżwiarskie i żagle łyżwiarskie;
i) saneczki na jedną lub dwie osoby.
3. Pozatem kolej żelazna może przyjmować jako bagaż następujące przedmioty:
a) produkty spożywcze w ilości nie przewyższającej 50 kg na bilet;
b) małe zwierzęta i psy w klatkach, skrzyniach i t. p., o ile załadowanie tych zwierząt nie wywołałoby konieczności dezynfekcji wagonu;
c) zwierzęta świeżo ubite i przez polujących wiezione ze sobą, o ile krwawiące części są tak zasłonięte, że inny bagaż nie może być przez nie zanieczyszczony.
Podróżny obowiązany jest na żądanie kolei żelaznej pomagać przy załadowaniu, przeładowaniu i wyładowaniu przedmiotów, wymienionych w p. 2 i 3 pytania niniejszego.
328. Które przedmioty są wyłączone od przewozu jako bagaż?
Od przewozu jako bagaż wyłącza się:
1. Przedmioty, stanowiące przywilej poczty:
a) listów i kartek pocztowych;
b) czasopism i wydawnictw, wychodzących przynajmniej 12 razy do roku. Czasopisma i wydawnictwa po roku ich wydania wyłączności pocztowej nie podlegają.
Postanowienie to dotyczy także tego rodzaju przesyłek, pochodzących z zagranicy. Na obszarze W. M. Gdańska:
a) wszelkich zapieczętowanych, zaszytych lub w inny sposób zamkniętych listów, następnie wszelkich niezamkniętych listów, których przewóz następuje w zapieczętowanych, zaszytych lub w inny sposób zamkniętych paczkach.
b) wszelkich czasopism treści politycznej, które częściej wychodzą niż raz tygodniowo, z wyjątkiem przewozów w dwumilowym obwodzie miejsca wydawania tych czasopism.
To samo stosuje się do listów i czasopism, które przychodzą z zagranicy do wewnętrznych miejscowości pocztowych, lub które przechodzą przez obszar W. M. Gdańska.
2. Przedmioty, które z powodu swej objętości, wagi lub innych właściwości nie nadają się do przewozu wagonami przeznaczonemi do przewozu bagażu.
3. Zwłoki.
4. Materiały wybuchowe, samozapalne, łatwopalne, trujące, żrące, budzące odrazę, cuchnące lub zakaźne.
5. Jeżeli kolej żelazna stwierdzi, że przyjęto do przewozu przedmioty wyłączone od przewozu jako bagaż, to w braku innych przepisów prawnych ma ona obowiązek wezwać natychmiast podróżnego do odebrania przesyłki.
329. Jak powinien być bagaż opakowany?
1. Kolej żelazna może odmówić przyjęcia bagażu, którego opakowanie jest niedostateczne, lub którego przygotowanie do przewozu jest wadliwe. Jeżeli pomimo tego bagaż będzie przyjęty, kolej żelazna ma prawo uczynić uwagę o stanie jego w kwicie bagażowym. Przyjęcie przez podróżnego kwitu bagażowego z taką uwagą uważa się za uznanie słuszności stwierdzenia.
2. Sztuki bagażu powinny być zaopatrzone w trwale uwidocznione nazwisko podróżnego, jego adres i stację przeznaczenia. Przyjęcia sztuk, które nie posiadają takich napisów, można odmówić. Jeżeli na żądanie podróżnego kolej żelazna wykonywa te czynności, ma ona prawo pobrać za to opłaty, określone w taryfach.
3. dawne nalepki, adresy i inne napisy z poprzednich przewozów podróżny powinien usunąć.
330. Jak postępuje się przy odprawie bagażu?
Kolej przyjąwszy bagaż do przewozu wystawia dokumenty przewozowe w potrójnej części, to jest grzbiet, który pozostaje w ekspedycji bagażowej – kwit, który wręcza się nadającemu bagaż i cedułę, która służy jako dokument do przewozu koleją.
331. Co powinno być oznaczone na kwicie bagażowym?
Na kwicie bagażowym powinny być oznaczone :
a) stacja nadania i przeznaczenia,
b) w danym razie droga przewozu,
c) dzień nadania i pociąg, na który nadano bagaż,
d) numery biletów,
e) ilość i waga sztuk,
f) należność za przewóz i ewentualne inne opłaty,
g) w danym razie deklarowaną kwotę wartości dostawy, wyrażoną słowami.
332. Kiedy powinien być przewóz bagażu opłacony?
Opłaty, połączone z przewozem bagażu, tudzież należności za deklarację wartości dostawy powinny być uiszczone przy nadaniu.
333. Czy fest dopuszczalny przewóz bagażu bez uprzedniej odprawy i opłaty?
Na stacjach, nie posiadających ekspedycyj bagażowych, tudzież w wypadkach wyjątkowych, kolej żelazna może przyjąć bagaż z warunkiem, że zważenie tegoż i opłata za jego przewóz nastąpi dopiero na stacji przeznaczenia lub pośredniej przed wydaniem bagażu. W wypadkach takich uważa się bagaż za przyjęty do przewozu z chwilą oddania go kolei żelaznej.
334. Czy dopuszczalne jest bezpośrednio przyjęcie bagażu nieodprawionego do pociągu?
Tak, w wyjątkowych wypadkach i to za pośrednictwem dyżurnego ruchu i za wydaniem podróżnemu specjalnego kwitu bagażowego poniżej podanego wzoru:
Strona odwrotna:
Napis w czarnej ramce:
Przewóz odbywa się na podstawie taryfy.
Bagaż na odwrotnej stronie oznaczony wydaje się za zwrotem tego kwitu i po zapłaceniu należności.
Grzbiet do powyższego kwitu bagażowego oddaje konduktor bagażowy wraz z bagażem na stacji docelowej.
335. W Jaki sposób przyjmuie się bagaż do pociągu?
Bagaż przyjmuje się na podstawie ceduł bagażowych i wykazu oddawczego wystawionego przez ekspedycję bagażową w 2-ch egzemplarzach przez kalkę.
Konduktor bagażowy winien bagaż z wykazem oddawczym i cedułami bagażowemi w obecności pracownika ekspedycji bagażowej dokładnie porównać a niezgodności odnotować w rubryce: uwagi wykazu oddawczego. Wykaz oddawczy podpisuje pod ostatnią pozycję pracownik oddający, a po dokonaniu odbioru także odbierający bagaż. Pierwopis wykazu oddawczego zatrzymuje oddający, a odpis kalkowy odbierający pracownik.
336. Jak należy postąpić przy wydawaniu bagażu z pociągu na stacjach docelowych?
Konduktor bagażowy obowiązany jest podczas biegu pociągu przygotować wykaz oddawczy w 2-ch egzemplarzach przez kalkę, dla każdej stacji na bagaż mający pozostać na tejże stacji, aby zaraz po zatrzymaniu pociągu można było przystąpić do odbioru przesyłek. Bagaż oddaje się na podstawie wykazu oddawczego i ceduł bagażowych za pokwitowaniem odbierającego i podpisem oddającego pracownika na obydwóch egzemplarzach wykazu oddawczego. Pierwopis wykazu oddawczego zatrzymuje oddający, a odpis kalkowy odbierający pracownik.
337. Czy poza stacją docelową może być bagaż wydany na innej stacji?
Bagaż wydaje się zasadniczo na stacji, do której został nadany. Na żądanie posiadacza kwitu bagażowego, zgłoszone w stosownym czasie, można bagaż zwrócić na stacji nadania, wydać na stacji pośredniej, za zwrotem kwitu bagażowego, o ile na wykonanie takiego żądania pozwalają okoliczności i nie sprzeciwiają się temu przepisy celne, akcyzowe, skarbowe, policyjne oraz innych władz administracyjnych.
338. Jak należy postąpić jeżeli kolej przyjęła bagaż do stacji nie posiadającej ekspedycji bagażu?
Jeżeli kolej żelazna przyjęła bagaż przeznaczony do stacji, nie posiadającej ekspedycji bagażu, podróżny powinien odebrać bagaż bezpośrednio po przybyciu pociągu, w przeciwnym bowiem razie bagaż przewieziony będzie do następnej stacji, posiadającej ekspedycję bagażu i na tej stacji przygotowany do odbioru.
Należności za przewóz oblicza się aż do tej stacji.
SPIS RZECZY i ALFABETYCZNY SPIS RZECZY (Katechizm Służby Pociągowej 1930)